

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 1.8 mm |
| Length | 3.9878 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 29 MHz |
| Current Rating | 1.06 A |
| DC Resistance (DCR) | 110 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 6.8 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.06 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 1.45 A |
| Saturation Current | 1.45 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 1.45 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.06 A |
| Max Length | 4.2 mm |
| Max Width | 4.2 mm |
| Min Length | 3.8 mm |
| Min Width | 3.8 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 3806
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.11883 | $1.18830 |
| 50 | $0.10809 | $5.40450 |
| 100 | $0.09832 | $9.83200 |
| 500 | $0.08908 | $44.54000 |
| 1000 | $0.08071 | $80.71000 |
| 3000 | $0.07511 | $225.33000 |
| 5000 | $0.06990 | $349.50000 |
| 10000 | $0.06506 | $650.60000 |
